Занатлије и сродни користе специфична знања и вештине у области изградње и одржавања зграда, обраде метала, подизања металних конструкција, израде, одржавања и поправљања машина, опреме и алата, извођења штампарских радова или обраде прехрамбених, текстилних, дрвених, металних и других производа, укључујући и ручну израду занатских производа. Радови се изводе ручно или машински да би се уштедело на времену и физичкој снази који су потребни за извршење одређених послова, као и да би се побољшао квалитет производа. Ови послови захтевају разумевање свих фаза производних процеса, материјала и алата који се користе, као и природе и намене готовог производа.
Послови и задаци које извршавају занатлије обично обухватају: изградњу, одржавање и поправку грађевина и других конструкција; ливење, заваривање и обликовање метала; инсталирање и подизање тешких металних конструкција, прибора и остале опреме; израду машина, оруђа, опреме и осталих металних производа; постављање, намештање разних машинских алата; подешавање, одржавање и оправку индустријских машина, укључујући моторе и возила, као и електричне и електронске инструменте и осталу опрему; производњу прецизних инструмената, накита, производа за домаћинство и других производа од драгоцених метала, као и грнчарских, стаклених и сродних производа; израду ручних радова; извођење штампарских радова; производњу и обраду прехрамбених и разних других производа од дрвета, текстила, коже и сродних материјала. Може да обухвата и надзор других радника.
Занимања у овој групи најчешће захтевају компетенције другог ISCO-08 квалификационог нивоа.
Знања и вештине неопходне за обављање занимања у оквиру ове групе, у складу са НОКС, стичу се завршетком одговарајућих програма: Стручно оспособљавање, образовање за рад, краће обуке одраслих; Средње образовање у трајању од три или четири године и Мајсторско или специјалистичко образовање после средње школе, као и еквивалентни нивои по НОКС.
Као национална специфичност у овој групи занимања најчешће се захтева најмање средње стручно трогодишње образовање.
У називима занимања ове групе уз ближе одређење „за шта” или „чега”, могу се наћи одреднице „израђивачˮ, „механичар”, „сервисер”, „послужилац”, „инсталатер” и „монтер”.